16 Sie

Jak uzyskać emeryturę olimpijczyka bez treningu?

      Polscy sportowcy startujący w Igrzyskach Olimpijskich za zdobycie złotego medalu mogą dostać od Polskiego Komitetu Olimpijskiego 120 tys. złotych, krążek srebrny zagwarantuje 80, a brązowy 50 tysięcy. To kwoty dla medalistów w dyscyplinach indywidualni. Wraz ze zdobyciem medalu olimpijskiego nabywają prawo do późniejszego pobierania emerytury olimpijczyka. Według informacji ministerstwa sportu i turystyki w tym roku polscy medaliści olimpijski otrzymują co miesiąc dokładnie 2623,38 zł. Kwota ta nie jest już obciążona składkami ZUS. Polscy sportowcy, którzy na igrzyskach zdobywali medale, muszą jednak spełnić kilka dodatkowych wymogów, by takie świadczenie pobierać.

 

 

Aby otrzymywać emeryturę olimpijczyka należy jednak spełnić, poza zdobyciem medalu, kilka kryteriów:

- należy ukończyć 40 lat

- należy zakończyć czynną karierę sportową

- należy posiadać polskie obywatelstwo i mieszkać w Polsce lub na terenie krajów UE, lub w Islandii, Norwegii, Liechtensteinie czy Szwajcarii

- nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo

Na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro prawo do późniejszego pobierania emerytury wywalczyło sobie kilku naszych sportowców: kolarz Rafał Majka, a także wioślarki: Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska oraz Natalia Madaj. Małgorzata Fularczyk-Kozłowska, która była parą Madaj w dwójce podwójnej takie prawo zapewniła już sobie podczas igrzysk w Londynie. Tak samo ma się sprawa z dyskobolem Piotrem Małachowskim (srebro w Rio) oraz ozłoconą w Brazylii Anitą Włodarczyk.

Co zrobić by mieć emeryturę olimpijczyka?

Wystarczy poświęcić wybranej dyscyplinie sportowej 20-25 lat życia, omijać kontuzje, mieć trochę szczęścia i w końcu zdobyć medal olimpijski.

Czy jest prostszy sposób na emeryturę olimpijską?

Tak, wystarczy co miesiąc odkładać przez określona ilość lat właściwą kwotę pieniędzy, by z zebranego kapitału wypłacać sobie samemu emeryturę olimpijczyka.

   

Jak uzyskać emeryturę olimpijczyka bez treningu. *

       
           
 
 
       
 
 
                 
 
 

okres składkowy w latach

kwota wpłat miesięcznych

Wielkość emerytury przy wypłatach przez okres 10 lat

wielkość emerytury przy wypłatach przez okres 15 lat

wielkość emerytury przy wypłatach przez okres 20 lat

       
 
 

 

 

 

 

 

       
 
 

20

630 zł

2 623,93 zł

1 917,02 zł

1 570,50 zł

       
 
 

25

435 zł

2 624,90 zł

1 917,73 zł

1 571,08 zł

       
 
 

30

310 zł

2 614,30 zł

1 909,98 zł

1 564,73 zł

       
 
 

35

230 zł

2 647,75 zł

1 934,42 zł

1 584,75 zł

       
 
 
                 
 
 

Podsumowując, tak jak sportowiec  Olimpijczyk zdobywający złoty medal musimy być wytrwali i systematyczni aby osiągnąć swój cel. Im dłuższy okres "treningowy" tym kwota wysiłku mniejsza. Przewaga nasza jest taka, że bez względu na nasz stan zdrowia i rozwój dyscypliny sportu możemy zapewnić sobie dodatkową emeryturę.

Zachęcając do podjęcia wyzwania i budowania kapitału na emeryturę olimpijczyka zapraszam na http://www.ikzeonline.pl gdzie dodatkowo oszczędzając pieniądze można mieć zwrot podatku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Źródło danych - obliczenia kalkulator Legg Mason TFI SA. W wyliczeniach założono inflację równą 0%, regułę procentu składanego z kapitalizacją odpowiadającą częstotliwości wpłat w okresie wpłat oraz częstotliwości wypłat w okresie wypłat, wpłaty dokonywane na początku okresu, a wypłaty na koniec okresu. Założono średniomiesięczna stopę zwrotu podczas inwestycji na poziomie 5%, przy wypłacaniu emerytury średnomiesięczna stopa zwrotu to 4%. Przedstawione obliczenia mają charakter uproszczony i wyłącznie ilustracyjny oraz nie stanowią prognozy. Wypłata z zysku oznacza wypłatę z bieżącego, potencjalnego zysku wygenerowanego z kwoty zgromadzonej na koniec okresu inwestowania.

 

Skomentuj

Wyniki inwestycyjne DFE

Otwórz rachunek PKO IKZE Online! przystąp online